Har du fått invitasjon til en spørreundersøkelse fra Premiedryss.com? Det er starten på et abonnement som koster 7800 kroner i året.
- Tips en venn
- Skriv ut artikkelen
– Det kan ikke sies nok ganger: Forbrukere må aldri legge igjen mobilnummeret sitt på nett, med mindre det er en svært god grunn til det, advarer Forbrukerombud-jurist Tage Eriksen.
Han har nettopp inspisert spørreundersøkelsen som kan bli en katastrofe for mobilregningen din: Kåringen av «de beste firmaene 2012» påPremiedryss.com.
«Verdifull premie». Det hele begynner med en tilsynelatende uskyldig invitasjon om å svare på syv kjappe forbrukerspørsmål.
Det spørres blant annet om hvilken elektronikkjede du liker best, hvilken mobiloperatør som er den beste og hvilket flyselskap du foretrekker.
De som fullfører undersøkelsen «får muligheten til å vinne en verdifull premie». For å sende inn dine svar og bli med i trekningen, bes du på slutten om å skrive inn navn og mobilnummer. Da mottar du en SMS med en PIN-kode.
Les også:Slik unngår du dyr mobil-spam
Ruinerer deg. Når du taster inn PIN-koden, sitter du i klisteret. Den lille skriften nederst på nettsiden forklarer hvorfor: Du har nettopp blitt med i en abonnementstjenesten «Premiedryss».
Hvilke vinnersjanser du har er usikkert, men at de drysser generøst over seg selv er helt sikkert: Mobilregningen din vil heretter belastes med 150 kroner hver uke.
Tjenesten stopper aldri, men fornyer seg automatisk til du aktivt sier den opp. Etter en måned er du vel 600 kroner fattigere. Skulle du fortsatt glemme eller ikke vite hvordan du sier opp tjenesten, har du innen ett år tapt 7800 kroner.
Tips oss! Har du opplevd noe lignende?
Ta kontakt med vår journalist!
Selskapet bak tjenesten, Media Market Ltd., opplyser på sinevilkårssider at de i tillegg trekker deg et «påmeldingsgebyr» når tjenesten aktiveres. Det gir lite premiedryss, men drysser ytterligere 150 kroner fra lommeboken din over på bakmennene.
Les også:Mobil-surfing i utlandet kan koste deg dyrt
Vanlig felle. Forbrukerombudet er ikke kjent med dette selskapet fra tidligere, men sier denne typen «undersøkelser» er en velkjent avledningsmanøver, og langt ifra unik.
– Vi får daglige klager, og advarer mot denne type tjenester i det hele tatt. Dette har blitt en vanlig felle som som forbrukerne må være oppmerksomme på, sier Eriksen.
Fellen er å presentere slike abonnementstjenester som en forbrukerundersøkelse, før det spørres om mobilnummeret ditt. Det får deg til å tro at du er med i en ufarlig trekning om premier som takk for hjelpen om at du deltok – og avleder deg fra den kostbare abonnementstjenesten.
– Er ukesgebyret på 150 kroner spesielt ille?
– Det er et høyt beløp, men ikke helt uvanlig for slike tjenester, svarer juristen, og viser til at ombudet har sett flere lignende eksempler fra tidligere i år.
– Det var for eksempel en «forbrukerundersøkelse» hvor man skulle svare på hvilke matprodukter man foretrekker. Det skulle få forbrukerne til å tro at det er en dagligvarekjede som vil ha input. For oss fremsto det som en fiktiv undersøkelse, sier Eriksen.
Han mistenker at også denne undersøkelsen er fiktiv, og at svarene dine aldri samles inn.
Prisopplysningene går dessuten såpass dårlig frem at den etter all sannsynlighet strider med markedsføringsloven, mener Eriksen.
Les også:Billig mobil kan koste dyrt
Under jorden. Dine Pengers forsøk på å få Media Market i tale har ikke ført fram. Nummeret til det som omtales som «vårt lokale kundesenter» fører rett til en engelsk telefonsvarer, og selskapet har ikke svart på våre epost-henvendelser.
Domenet premiedryss.com er for øvrig registrert på DNC Holding Inc., et amerikansk selskap.
Les også:Forbrukerombudet vil stoppe mobil-lureri
Operatøransvar. – Det gjør det til et ressurskrevende arbeid, og vi har derfor det siste året fokusert mest på å angripe problemet mer overordnet, spesielt ved å jobbe for at det må etableres bedre avtaleinngåelsesrutiner når slike tjenester bestilles, slik at forbrukerne beskyttes bedre.
Eriksen sier de dessuten har fokusert på å ansvarliggjøre teleoperatørene, som i mange tilfeller tar 20-30 prosent av inntektene fra disse tjenestene.

Kommunikasjons-rådgiver Martin Skaug Halsos i Forbrukerrådet.
– Operatørene har et ansvar for å behandle klager fra forbrukerne, og for at mindre seriøse aktører ikke skal misbruke systemene deres, konstanterer Eriksen.
Les også:Kredittkortsjekken du ikke skal ta!
Mest lotterier. Forbrukerrådet sier det er uvanlig at de får klager der folk har blitt trukket så høye beløp som «Premiedryss» trekker deg for.
Vi har fått 24 henvendelser hittil i år om spill, og bare et av dem gjelder en som ble fakturert 100 kroner for å ha deltatt i en konkurranse. De andre henvendelsene gjelder gamle kjenninger som gratislotteriene hvor du plutselig har vunnet en masse penger uten å ha kjøpt lodd, forteller Martin Skaug Halsos i Forbrukerrådet.
Totalt har Forbrukerrådet fått 295 henvendelser hittil i år om villedende reklame.
Kjøp digitalt abonnement på Dine Penger!
Ved å kjøpe abonnement på DP+ får du tilgang til Dine Pengers Boligkjøperskole, Arveskolen, Guide til næringsoppgaven, artikler fra Dine Pengers magasin, nettmøter, egne kalkulatorermm.
Nye dealer hver dag!
Adresseendring på nett
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn beste pris i markedet
Kjøp og selg på nett
Få lavere strømpriser

Øyvind Røst
Spør oss om privatøkonomi!