• Skriv ut artikkelen

– Historisk sett er fastrentene ekstremt lave nå, sier sjeføkonom Steinar Juel i Nordea. 

– Hvis du vil sove godt om natten, er det gunstig å binde renten nå, tilføyer han.

LES OGSÅ: Stadig flere velger fastrente

Bind 10 år. Men det er ikke lurt å binde for kort tid. Sjeføkonomen anbefaler en bindingstid på ti år.

Ifølge Dine Pengers kalkulator, er det Fokus Bank som nå har det beste tilbudet på ti års løpetid. Her kan du binde renten til en effektiv rente på 4,29 prosent i 10 år.

– Dersom renten blir lav lenge, kan man tape litt penger. Men det man taper er lite sammenlignet med risikoen for en betydelig renteoppgang om 3-4 år. Det kan dermed være en fornuftig privatøkonomisk vurdering å binde renten nå, ifølge Juel.

FORNUFTIG. Sjeføkonom Steinar Juel sier at å binde renten på 10 år, trolig vil være privatøkonomisk fornuftig.

– Enhver må selv vurdere sin privatøkonomi, men hvis man har et stort lån og har strukket skinnfellen langt, vil det være lurt å binde en god del av lånet.

LES OGSÅ:Storbank kutter renten

Forsikring. Ifølge sjeføkonom Øystein Dørum i DNB kan det være lurt å binde dersom du ønsker forutsigbarhet:

– Jo lavere disse fastrentene er, jo mindre sannsynlig er det du taper mye på å binde renten. Samtidig er vi inne i en verden hvor mye tyder på at rentene kommer til å være lave lenge, sier Dørum.

– Rentebinding er først og fremst en forsikring, noe man gjør for å sikre seg forutsigbarhet, fremfor noe som nødvendigvis blir lønnsomt.

LES OGSÅ:Slik kutter du renten selv

Best tilbud. Sjekk hvilken bank som har det beste tilbudet påDine Pengers fastrente-kalkulator.

Her er de billigste fastrentene nå:

Forutsetning: Denne oversikten er laget basert på boliglån med sikkerhet innenfor 60 prosent. Markedsverdi på boligen: 2,5 millioner. Løpetid: 20 år.
Betingelsene er innhentet 9. august 2012. Enkelte banker stiller krav til geografisk tilknytning og programpakke. Dette får du oversikt over i Dine Pengers fastrente-kalkulator.
(NB: Tabellen endret 10.08.12, kl 16.00 - DNB var i første utgave dessverre ikke med på 10-årsrente.)




LES OGSÅ:Du kan bli lurt av fastrentetilbud

Må binde lenge. DNB Markets spår at urentene i USA, Storbritannia og Eurosonen, vil være om lag uendrede de neste to-tre årene.

Best tilbud. Sjekk hvilken bank som har det beste tilbudet på Dine Pengers fastrente-kalkulator.

For norske renter forventer de en økning med 1 prosentenhet frem til høsten 2014 og med enda 1 prosentenhet frem til høsten 2015.

– Hvis man skal binde, har det liten hensikt å binde i et eller tre år. Da vil man kun få med seg en periode med lave renter, uten at man får forsikret seg mot renteoppgangen. Da forsvinner noe av hensikten, sier Dørum, som anbefaler en horisont på minst fem år.

NB: Ønsker du tilbud på refinansiering av eget lån? Bruk refinanisieringskalkulatoren på Penger.no. Et tilbud fra Dine Penger og Finn.no

Kjøp tilgang til DP+ - Dine Pengers digitale abonnement

Kjøp digitalt abonnement på Dine Penger!
Ved å kjøpe abonnement på DP+ får du tilgang til Dine Pengers Utleieskole Boligkjøperskole, Arveskolen, Guide til næringsoppgaven, artikler fra Dine Pengers magasin, nettmøter, egne kalkulatorermm.

Les mer og kjøp abonnementet her